Sprawdzanie wentylacji – skorzystaj z usług rzeczoznawcy budowlanego

Bezawaryjne działanie wentylacji pozwala oddychać świeżym powietrzem, pozbawionym kurzu, pyłu, nadmiaru dwutlenku węgla i pary wodnej. W ten sposób zapewnia użytkownikom pełny komfort, a także wspiera oszczędzanie energii cieplnej. Aby jednak tak się stało, należy pamiętać o regularnych przeglądach instalacji. Sprawdź, co obejmuje sprawdzanie wentylacji i kto powinien to zrobić?

Rodzaje wentylacji

Wentylacja zapewnia wymianę zużytego powietrza na świeże, tym samym odpowiada za komfort życia i zdrowie mieszkańców. Jeśli za kryterium przyjmiemy sposób wymiany powietrza, możemy podzielić ją na:

  • naturalną – odbywa się na skutek działania siły grawitacji i/lub wiatru. Aby ją wesprzeć, należy prawidłowo zamontować przewody wentylacyjne i zainstalować nawiewniki w oknach.
  • mechaniczną (wymuszoną) – wymaga zastosowania wentylatorów napędzanych silnikiem elektrycznym. Wymiana powietrza zachodzi niezależnie od warunków pogodowych. Rzeczoznawca budowlany przypomina, że można kontrolować i sterować intensywnością tego procesu. 

Sprawdzanie wentylacji – na czym polega

Zastanawiasz się, co obejmuje sprawdzania wentylacji? Specjalista weryfikuje kompletność i sprawność instalacji, przy czym szczególną uwagę zwraca na punkty nawiewne i wywiewne. Oprócz tego ekspert mierzy poziom hałasu emitowanego przez wentylatory. 

Sprawdzanie wentylacji uwzględnia też pomiar przepływu powietrza, do którego wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia, takie jak balometry i anemometry. W ten sposób rzeczoznawca ocenia objętość i prędkość gazu przepływającego przez kanały wentylacyjne. Sprawdzanie wentylacji powinno zakończyć się sporządzeniem protokołu, zawierającego szczegółowe informacje na temat stanu technicznego instalacji. Zanim wybierzesz specjalistę, który wykona przegląd, sprawdź, czy ma stosowne uprawnienia i doświadczenie. 

W mieszkaniu kontrolę przeprowadza mistrz kominiarski, natomiast w domu – kierownik budowy. O ile w pierwszym przypadku za regularne przeglądy odpowiada spółdzielnia lub wspólnota, o tyle w drugim obowiązek spoczywa na właścicielu nieruchomości. 

Sprawdzanie wentylacji – dlaczego warto o tym pamiętać

Wentylacja zapewnia zdrowy mikroklimat w budynku, tym samym wpływa na nasze samopoczucie. System powinien być sprawny niezależnie od warunków atmosferycznych, a przy tym nie może wychładzać pomieszczeń. W przeciwnym razie prowadzi do nagromadzenia się zanieczyszczenia i niedoboru tlenu w powietrzu. 

Na niesprawny system wentylacji wskazują następujące objawy:

  • pleśń i grzyby na ścianach,
  • zaparowane okna,
  • skraplanie się wody na kafelkach łazienkowych,
  • zapach stęchlizny w domu,
  • roznoszenie się zapachu dymu papierosowego lub oparów z gotowania po całym domu,
  • ciąg wsteczny, czyli cofanie się powietrza w przewodzie kominowym razem z dymem, wskazują na niego nagłe podmuchy zimnego powietrza, 
  • syndrom chorego budynku, o którym świadczą częste bóle i zawroty głowy, zmęczenie, senność, katar u domowników. Mogą pojawić się też problemy z koncentracją, ciągłe kichanie, zaczerwienienie i łzawienie oczu. 

Błędy popełniane podczas projektowania i montażu wentylacji znacznie obniżają wydajność systemu. Jeśli podejrzewamy, że mechanizm działa nieprawidłowo, warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy budowlanego. 

Przegląd wentylacji – kiedy warto go zrobić

Aby zapewnić wysoką jakość powietrza w pomieszczeniach, należy zadbać o to, żeby sprawdzanie wentylacji odbyło się w momencie odbioru obiektu, lecz także podczas jego użytkowania. Przegląd warto wykonać jesienią, czyli przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Prawidłowo działająca wentylacja pozwala uniknąć zatrucia tlenkiem węgla (czadem). Jak sprawdzić, czy wentylacja działa prawidłowo? Warto wykonać “test kartki”, polegający na przyłożeniu kartki papieru do kratki wentylacyjnej. Jeśli do niej przywrze, to znak, że ciąg jest prawidłowy. Jeżeli powietrza wypycha kartkę, warto umówić się na sprawdzanie wentylacji. 

Ekspert budowlany zaleca przegląd przynajmniej raz w roku. W ten sposób można wykryć usterki na wczesnym etapie, zanim naprawa stanie się czasochłonna i kosztowna. Regularne sprawdzanie wentylacji przedłuża żywotność instalacji, dlatego nie warto odkładać jej na później. Specjalista przeanalizuje, czy instalacja została wykonana zgodnie z ogólnodostępnymi normami i założeniami projektowymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 + 2 =