Czym jest zapora drogowa?

Zapora drogowa jest istotnym elementem infrastruktury drogowej. Zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom dróg. Wybór akcesoriów i tego rodzaju urządzeń jest niezwykle szeroki, dlatego dobrze jest poznać możliwości i rodzaje dostępnych na rynku zapór drogowych.

Co to jest zapora drogowa?

Zapora drogowa to inaczej rodzaj znaku, którego podstawową funkcją jest odgrodzenie terenu lub obszaru jezdni i zwrócenie uwagi uczestnikom ruchu na prowadzone na tym odcinku roboty drogowe bądź występujące zagrożenia. Najpopularniejsze na rynku są zapory drogowe plastikowe oraz nożycowe zapory drogowe wykonane ze stali. Muszą mieć one certyfikat TÜV i tylko wówczas można je ustawiać na drogach.

 

Jakie są rodzaje zapór drogowych

Wśród dostępnych zapór drogowych wyróżniamy:

  • zapory drogowe pojedyncze U-20a i U-20b – to produkty metalowe w kształcie prostokąta. Dostępne są w sklepach z akcesoriami drogowymi w kolorystyce biało-czerwonej. Produkty oklejone są odblaskową folią, by zwiększyć widoczność zapory drogowej o zmroku i w nocy oraz podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. Zapory drogowe o symbolu U-20a ustawia się, aby wygrodzić teren wzdłuż jezdni, a te o symbolu U-20b znajdują zastosowanie przy wygrodzeniach poprzecznych w pasie drogi;
  • zapory drogowe podwójne U-20c – to produkty metalowe występujące w naprzemiennej kolorystyce pasów biało-czerwonych. Oklejone są odblaskową folią. Występują w formie podwójnego poziomego prostokąta, gdzie układa się je jedną na drugą;
  • zapory drogowe U-20d – produkty te występują w formie potrójnego prostokąta.

Zastosowanie zapór nożycowych 

W sklepach z artykułami drogowymi dostępne są także certyfikowane zapory nożycowe, łatwe do szybkiego rozstawienia na drodze. Zapory nożycowe są stosowane do kontroli ruchu pojazdów. Składają się z metalowych lub stalowych pasków (często w kształcie nożyc), podnoszonych lub opuszczanych, co umożliwia lub uniemożliwia ruch pojazdów. Zapory nożycowe są stosunkowo proste w konstrukcji i skuteczne w ograniczaniu dostępu pojazdów do określonych obszarów. Składają się z kilku równoległych, metalowych pasków połączonych ze sobą w taki sposób, że tworzą rodzaj kratki lub siatki. 

Zapory nożycowe mogą być podnoszone i opuszczane ręcznie lub za pomocą automatycznego mechanizmu. Kiedy są podniesione, tworzą fizyczną przeszkodę na drodze, uniemożliwiając przejazd pojazdom. Opuszczone – pozwalają pojazdom na swobodny przejazd.

Zapory nożycowe są często stosowane w celu kontrolowania dostępu do parkingów, terenów zamkniętych, alejek w parkach, oraz innych obszarów, gdzie potrzebna jest autoryzacja do wjazdu. Znajdują zastosowanie podczas imprez masowych, na stadionach sportowych lub podczas koncertów, aby zapobiec nieuprawnionemu wjazdowi pojazdów i zapewnić bezpieczeństwo uczestników.

W niektórych przypadkach zapory nożycowe stawia się w celu ograniczenia prędkości na drogach, zwłaszcza w obszarach mieszkalnych, gdzie istnieje potrzeba utrzymania niskich prędkości pojazdów. Produkty te wykorzystujemy też do zabezpieczania obszarów, które wymagają specjalnej ochrony, takich jak placówki wojskowe, ambasady czy budynki rządowe.

Zapory nożycowe są efektywnym narzędziem kontroli dostępu i bezpieczeństwa na drogach oraz w innych miejscach. Są łatwe w obsłudze i mogą być dostosowywane do różnych potrzeb związanych z kontrolą ruchu.

Zapory drogowe stosuje się zarówno do zabezpieczania ruchu drogowego, jak i pieszego. Zazwyczaj wygradzają miejsca prowadzonych robót na drodze, a także na chodnikach, w ciągach pieszych i pieszo-rowerowych lub ścieżkach rowerowych. Zadaniem zapór drogowych jest również zabezpieczanie terenów wydarzeń okolicznościowych, wszelkiego rodzaju eventów, w tym plenerowych lub wygrodzenie określonych obszarów na parkingach, lotniskach i innych tego rodzaju miejscach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 8 =